Mediniai langai ir lauko durys – svarbūs pastato aukštesnės energinės klasės elementai

Įsigaliojus A++ energinei klasei sugriežtėjo atitvarų šilumos perdavimo koeficientų (U) vertės, atitinkamai statiniams būtini efektyvesni langai ir durys. Ambicingi šiuolaikinės architektūros projektai kelia iššūkių ir skatina gamintojus sparčiau pritaikyti technologijas ir ieškoti įvairesnių sprendimų, kaip įgyvendinti architektūros sumanymus, išlaikant visus svarbius langų ir durų energinio efektyvumo parametrus.

Nauja kokybės kartelė langams

Šiluma ir sandarumas yra pagrindiniai parametrai, pagal kuriuos vertinamas statinio energinis efektyvumas. Renkantis langus ir duris A++ klasės pastatui, svarbiausia atkreipti dėmesį į elementus, kurie sudaro šių gaminių šilumos perdavimo koeficientų (U) vertę.

Vienos didžiausių medinių langų ir durų gamintojų Lietuvoje „Megrame medis“ direktorius Donatas Balsiukas teigia, kad renkantis medinius langus, būtina atsižvelgti į lango profilio storį, stiklo paketo konstrukciją, lango tarpinių kiekį bei jų kokybę: „Dažniausiai A++ klasei gaminamo medinio lango profilio storis yra apie 92–98 mm. Langas turėtų būti stiklinamas trijų stiklų, dviejų kamerų stiklo paketu, su papildomai naudojamu termo rėmeliu. Rekomenduojama naudoti stiklus su vadinamąja selektyvine – šilumą atspindinčia danga. Stiklą padengus tokia danga, užtikrinamas patalpų viduje esančios šilumos išlaikymas – šiluma nėra išspinduliuojama į išorę, o dienos šviesos patekimas į patalpą dėl to nesumažėja.“

Renkantis medinius langus D. Balsiukas pataria pasidomėti ir tuo, kokios tarpinės naudojamos lango sandarinimui ir keliomis eilėmis jos išdėstytos. Pavyzdžiui, jeigu standartiniame lange įprastai projektuojamos dvi tarpinių eilės, tai aukštesnės kokybės languose tarpinės projektuojamos trimis eilėmis. Norint dar labiau padidinti lango sandarumą, galima naudoti paslėptą furnitūrą, kurios dėka langas vizualiai atrodo estetiškiau ir nelieka išorinių jungiamųjų detalių, galinčių pertraukti vientisą tarpinės prisispaudimą.

24-ių metų patirtį langų gamyboje turinčio gamintojo „Megrame medis“ mediniai langai dažniausiai gaminami naudojant 94 mm profilį. Šis profilis gali būti kaustomas aliuminiu, o tai taip pat šiek tiek padidina lango U vertę, užtikrina ilgesnį tarnavimo laiką bei paprastą jo priežiūrą. Rinkoje jau spėjęs įsitvirtinti įmonės gaminamas medinis aliuminiu kaustomas langas „MIRA“ yra 94 mm profilio, kuris pasiteisino tiek dizaino ir vizualine prasme, tiek dėl savo šiluminių savybių. Šį gaminį vertina vystytojai ir individualių namų statytojai kaip langą, atitinkantį šiuolaikiniams statiniams keliamus energinio efektyvumo reikalavimus.

A++ klasės reikalavimai lauko durims

Statinio šiluminiam efektyvumui ir sandarumui ne mažiau svarbios ir lauko durys, kurios turi būti ilgaamžės ir patikimai tarnauti. Pasak „Megrame medis“ vadovo, renkantis lauko duris, reikėtų atkreipti dėmesį į tris pagrindinius elementus: durų slenkstį, reguliuojamus vyrius ir spyną.

„Norint atitikti A++ klasės atitvarams keliamus reikalavimus, lauko durys turėtų būti gaminamos su šiltu slenksčiu, kuris leistų užtikrinti šilumą ir sandarumą patalpoje. Gamintojai slenksčiui naudoja įvairią medieną, mes dažniausiai siūlome kietmedžio slenkstį, apsaugotą nerūdijančio plieno lankstiniu.

Varstomoms dalims didelės reikšmės turi vyriai. Tad kaip ir langų, taip ir lauko durų atveju labai svarbu, kiek šių detalių ir kokios jos gaminyje yra naudojamos. Rekomenduotina rinktis lauko duris su reguliuojamais 3 krypčių vyriais ir trijų fiksacijų nuo rankenos valdoma spyna. Būtent vyrių dėka, reguliavimo būdu gali būti užtikrintas sandarumas, o trijų taškų spyna užtikrina tolygų durų užrakinimą bei varčios prispaudimą prie staktos. Nuo rankenos valdoma spyna šilumos ir sandarumo atžvilgiu yra šiek tiek pranašesnė, lyginant su kitokio tipo spynomis, pavyzdžiui, automatine arba valdoma su raktu“, – aiškina D. Balsiukas.

Mediena tampa svarbiu stiliaus elementu

Pastaraisiais metais rinkoje stebimas medienos atgimimas. Medis vertinamas dėl to, kad yra ilgaamžė, natūrali medžiaga, atspindinti vyraujančias tvarumo ir ekologijos tendencijas. Ši medžiaga naudojama ne vien statant skydinius, karkasinius, rastinius namus, tačiau pasitelkiama ir tradiciniuose projektuose.

Langai, durys atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant statinio sandarumą ir energinį efektyvumą, taip pat ir kuriant išskirtinį, šiuolaikinį pastato stilių. Estetiką, kokybę, ilgaamžiškumą padeda suderinti pažangūs gamyboje naudojami sprendimai. Gaminys turi būti kokybiškas ne tik funkcine prasme, bet ir vizualiai įsikomponuoti į statinio fasadą, atitikti jo architektūros stilių.

„Mediena patraukli ir unikali medžiaga tuo, kad gamyboje ją galima lengvai pritaikyti norimo stiliaus gaminiams. Lyginant su plastiku ar aliuminiu, medis leidžia labiau varijuoti konstrukcijos, dizaino, ornamentikos atžvilgiu. Medinio lango apipavidalinimui yra ypač daug galimybių, jį galima pagaminti ir labai modernų, ir senovinį“, – teigia D. Balsiukas.

Pasak jo, medienos pasirinkimą dažniausiai nulemia kaina ir statinio architektūrinis sumanymas. Gamintojai siūlo rinktis nuo standartinės iki egzotinės medienos rūšių, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nors medinių langų ilgaamžiškumas ir priklauso nuo pasirinktos medienos rūšies, tačiau medienos pasirinkimas nekeičia medinio lango U vertės parametrų ar lango sandarumo savybių.

„Megrame medis“ gaminiams dažniausiai naudojama dygiuotosios pušies, taip pat fiksuotosios pušies, eglės mediena. Iš egzotinių rūšių – maumedis, meranti, raudonmedis („mahogany“, „sapelli“), eukaliptas, tikas arba „accoya“ mediena. Tuo metu tarp kietmedžių populiariausia rūšis išlieka ąžuolas.

Suvaldyti iššūkius laiku

Atsakingai paruoštas statinio projektas ir pasirinkti kokybiški gaminiai – mediniai langai ir durys – vieni svarbiausių, norint pasiekti pastato A++ energinę klasę. Tačiau nevalia pamiršti, kad energinį efektyvumą padeda užtikrinti naudojamų gaminių, statybinių medžiagų ir kokybiškai atliekamų darbų visuma. Labai svarbu langus ir duris montuoti atsižvelgiant į gamintojo rekomendacijas tiek medžiagoms, tiek gaminio montavimo mazgams. Kitu atveju, net ir įsigijus aukščiausios kokybės langus ar duris, bet juos sumontavus netinkamai, tai turės įtakos pastato energiniam efektyvumui.


NAUJIENOS