Mediniai langai atskleidžia praeities prabangą su dabarties sprendimais

Restauruotas „Pirklių klubas” Gedimino pr. 35, Vilnius

Išskirtinis MEGRAME MEDIS projektas Vilniaus centre atskleidžia praeities prabangą su dabarties sprendimais

XX amžiaus pradžioje buvęs vienu prabangiausių ir kokybiškiausių pastatų Vilniuje „Pirklių klubo” verslo centras tęsia tradiciją. 2012 metų pavasarį atrestauruotas pastatas, restauracijos metu išlaikęs istoriškumo ir moderno egzaminą, pagaliau susigrąžino ir verslumo dvasią. Šiandien istoriniame pastate įkurti A+ klasės biurai – modernūs, tačiau alsuojantys šimtametėmis tradicijomis.

Stengtasi atkurti istoriją

Svarbiausias fasado akcentas yra langai ir lauko durys. Restauruojant įtakingam verslininkų klubui priklausiusį pastatą „Megrame Medis” specialistų komanda stengėsi atkurti ir išsaugoti kuo daugiau praeities elementų. Pastato architektūrinius tyrimus atlikęs architektas Robertas Zilinskas teigia, kad gaminant langus buvo remtasi išlikusiais pavydžiais. „Viršutinių aukštų langų geometrija tiksliai atkartoja pirminius langus, kurių liekanų buvo iki tvarkybos. Pirmojo aukšto langų, vitrinų ir durų nebuvo išlikę net ikonografinėje medžiagoje, nes vitrinas imta anksti naikinti, pritaikant pastatą ligoninei”, – pastato restauracijos metu kilusį iššūkį paaiškina R. Zilinskas.

Mes, gamindami langus, siekėme maksimalios darnos tarp autentikos ir šiuolaikiškumo. Gamybai buvo naudojama eglės be dygio mediena, būtent tokios medienos langus rinkosi senojo pastato šeimininkai. Taip pat buvo parinktas specialus senamiesčio profilis, išsiskiriantis medinėmis nuolajomis su dekoratyviniais elementais.

„Siekiant atkartoti laikmečio dvasią, kiekviena konstrukcijos detalė buvo kruopščiai derinama. Gaminant langus buvo parinktas autentiškas profilis, užsakytos išskirtinio dizaino rankenos, netgi paslėpti langų vyriai”, – kokybės paslaptis atskleidžia „Megrame Medis” generalinis direktorius Agnis Magelinskas.

Išskirtinį dėmesį skyrėme ne tik medžiagoms, vizualianiams sprendimams, bet ir funkcionalumui. Verslo centre sumontavome į vidų varstomus langai su stiklo paketais, kurie pagaminti naudojant naujausias technologijas, todėl puikiai sulaiko nuo gatvės sklindantį triukšmą ir pasižymi geromis termoizoliacinėmis savybėmis. Prie langų ir fasado puikiai dera itin didelių gabaritų lauko durys. Anot generalinio direktoriaus A. Magelinsko, jos dar labiau sustiprina bendrą pastato įspūdį.

Vientisas interjero stilius

Didžiausia šio verslo centro puošmena – atkurta didžioji trečiojo aukšto salė. Ji pasižymi ypatingu to meto dekoru: salės lubas puošia plafonas ir bareljefai su prekybos dievo Merkurijaus simboliu. Pagrindėje laiptinėje atrestautuoti grafiniai piešiniai ir jų autentiškos spalvos. Šioje istoriškoje ir prabangioje aplinkoje kiekvienas elementas sąveikauja tarpusavyje. Tai akivaizdžiai atsispindi lubų dekoro, langų ir jų angokraščių, sienų apdailos ir durų raštuose. „Pirklių klubo” verslo centre sumontuotos kombinuoto medienos masyvo vidaus durys perteikia autentišką laikotarpio dvasią, tačiau kartu atspindi ir šiuolaikinį Vilnių, teigia „Megrame Medis” partneris, bendrovės „Veneks” (vidaus durų gamintojas) vadovas Dainiaus Kaltonas.

Paveldosaugos specialistų teigimu, nors Lietuvos sostinės senamiestis ir yra įtrauktas UNESCO globojamo paveldo sąrašus, čia dažnai neretai senovinių pastatų restauracijos metu kyla bėdų dėl kultūros vertybių išsaugojimo. Anot jų, „Pirklių klubo” pavyzdys įrodo, kad nauji elementai gali puikiai derėti su istoriniais Vilniaus vaizdais, o atkurti statinius ir išlaikyti autentišką stilių galima nepaaukojant funkcionalumo ir modernumo.


NAUJIENOS